niedziela, 20 lutego 2011

Prawo jazdy - przebieg kursu nauki jazdy

Posiadanie prawa jazdy w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem. Bez tego dokumentu potwierdzającego możliwość prowadzenia pojazdów trudno zabiegać o dobrą pracę, być wystarczająco mobilnym by załatwić najróżniejsze sprawy i przede wszystkim przemieszczać się tam dokąd chcemy w wybranym przez nas czasie.
Praktycznie każdy nastolatek po osiągnięciu wieku pozwalającego ubiegać się o prawo jazdy, przystępuje do nauki w wybranej szkole jazdy. Szkoły nauki jazdy znajduje się w każdym większym mieście, zazwyczaj mamy do wyboru kilkanaście lub kilkadziesiąt ośrodków. Zobaczmy jak wygląda taki kurs na przykładzie miasta Gdyni.
Część teoretyczna kursu prawa jazdy
Najczęściej wybieramy ośrodek położony blisko domu, żeby nie trzeba było daleko dojeżdżać na kursy teoretyczne. Po zapisaniu się na kurs otrzymujemy materiały, z których będziemy korzystać podczas wykładów z teorii. Należy także przejść odpowiednie badania lekarskie, w tym badanie wzroku, aby uzyskać zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Prawo jazdy teoria
Następnie uczęszczamy na wykłady, na których instruktor poinformuje nas o wszystkich aspektach związanych z kierowaniem pojazdu. Nauczy nas przepisów o ruchu drogowym, zaznajomi ze znakami drogowymi, zasadami ruchu, sposobem udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach oraz wyjaśni, na czym polega tzw. etyka poruszania się po drogach.
Po części teoretycznej musimy zaliczyć egzamin wewnętrzny, czyli zdać testy. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego możemy przystąpić do jazdy samochodem. Pierwsza jazda zaczyna się od zaznajomienia się z elementami samochodu, sposobem uruchamiania poszczególnych funkcji, świateł itd.
Część praktyczna kursu prawa jazdy
Samochody nauki jazdy w Gdyni są zjawiskiem bardzo powszechnym, gdyż w tym mieście jest oddział Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie przeprowadza się egzaminy na prawo jazdy. Kursanci często pojawiają się na ulicach Gdyni, najwięcej „eLek” spotkać można w gdyńskiej dzielnicy Chylonia, gdyż w tych okolicach umieszczony jest ośrodek egzaminowania i od tego miejsca rozpoczyna się egzamin na prawo jazdy.
Prawo jazdy praktyka
Na tych trasach najczęściej ćwiczą swoje umiejętności kursanci, gdyż później będą jeździć na egzaminie państwowym. Widok samochodu nauki jazdy na ulicy Chylońskiej lub Morskiej jest zwykłą sprawą i nie powinien nikogo dziwić. Inna sprawa, że akurat na tych ulicach często są korki i młodzi adepci jazdy samochodem spędzają sporą część czasu kursowego posuwając się w wolnym tempie. Z jednej strony jazda w korku też musi być poparta umiejętnościami, z drugiej szkoda cennego czasu, w którym można by poprawić inne aspekty jazdy po ulicach.
Często uczęszczaną ulicą jest także leżąca w centrum miasta Świętojańską, gdzie muszą szczególnie uważać na przechodniów, ulicą Władysława IV gdzie trzeba szybko przemieszczać się od świateł do świateł, żeby nie tracić czasu stojąc non stop na czerwonym a także w okolicy i na samym Skwerze Kościuszki, gdzie mają do czynienia z wieloma ulicami jednokierunkowymi a także z masą pieszych, którzy niekiedy czują się tam jak na deptaku.
Do sprawdzenia kontroli kursanta nad samochodem najlepsza jest trójmiejska obwodnica, która jest drogą szybkiego ruchu i na której to kursanci mają okazję do wrzucenia piątego biegu. Jazda po obwodnicy jest ważnym elementem kursu, gdyż jest to bardzo istotna trasa dla Trójmiasta i kierowcy często korzystają z tej drogi przemieszczania się na przykład z Gdyni do Gdańska. Samochody z „L” na dachu spotkać można również poza miastem. Często są to auta, w których kursanci z innych miejscowości dojeżdżają do Gdyni, by tam ćwiczyć elementy wyszkolenia. Niekiedy jednak zdarza się, że instruktorzy specjalnie każą wyjechać za miasto, aby młody kierowca nauczył się, jak jeździ się poza ruchem miejskim.
Egzamin na prawo jazdy
Po zaliczeniu wszystkich jazd kursant zostaje zapisany na egzamin teoretyczny. Prawo jazdy zdajemy w oddziale Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Polega on na rozwiązaniu testu składającego się z 18 pytań wielokrotnego wyboru. Po pozytywnym zaliczeniu można zapisać się na egzamin praktyczny, którego termin niestety w Gdyni bywa dosyć odległy. Może być nawet tak, że odbędzie się on miesiąc po egzaminie teoretycznym. Nie jest to korzystne dla kursanta, gdyż przez ten czas musi posiłkować się wykupieniem jazd dodatkowych, żeby nie zatracić wprawy w kierowaniu pojazdem.
Dla początkujących kierowców to jest naprawdę duże utrudnienie. Sam egzamin nie trwa długo. Rozpoczyna się od krótkich pytań egzaminatora na temat funkcjonowania samochodu, włączenia świateł, pokazania zbiorników na płyn hamulcowy, płyn do spryskiwaczy i oleju. Następnie na placu manewrowym należy wykonać manewr jazdy do przodu i do tyłu po łuku oraz ruszyć z hamulca ręcznego pod górę.
Po zaliczeniu tych wszystkich rzeczy, wyjeżdża się na miasto. Wykonując polecenia egzaminatora, odbywamy około półgodzinną jazdę w ruchu miejskim, najczęściej trasa ogranicza się do dzielnicy Chylonia. Po powrocie do ośrodka egzaminowania egzaminator informuje o wyniku przeprowadzonego egzaminu. W przypadku braku pozytywnego wyniku, należy zapisać się na termin egzaminu poprawkowego. Jeśli egzamin zakończy się pomyślnie, dokument prawo jazdy można w ciągu najbliższych dwóch tygodni odebrać w urzędzie miasta.
Bezpieczeństwo
Na samochody nauki jazdy zwracać baczną uwagę, gdyż prowadzący nimi mają z jasnych powodów niewielkie jeszcze doświadczenie w poruszaniu się w ruchu drogowym i łatwo mogą popełnić błąd, lub zachować się na drodze tak, że zmuszą tym do nagłego hamowania lub zmiany kierunku jazdy innych użytkowników dróg. Dlatego jadąc tuż za nauką jazdy należy zachować bezpieczniejszy odstęp i szczególną ostrożność.
Podsumowanie
Kurs na prawo jazdy składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W pierwszej z nich poznajemy zasady ruchu drogowego a w drugiej uczymy się stosować je w praktyce podczas prowadzenie samochodu. Po odbytym kursie zapisujemy się na egzamin, który również podzielony jest na część praktyczną i teoretyczną. W przypadku kiedy pomyślnie przejdziemy obie części egzaminu możemy odebrać prawo jazdy w urzędzie miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz